Andrea Šišmič

Do Bezobalova chodíme s vlastnými pohármi. Jakub má najradšej oddelenie mydielok, ktoré vyzerajú ako koláčiky na jedenie. Nie všetko kupujeme iba tu. Balansujeme a chodíme nakupovať do dvoch-troch obchodov a ešte aj na trh.

S Andrejkou, ktorá založila Bezobalovo sme sa zhodli na tom, že veci, ktoré sme teraz začali používať, používali už dávno naši starí, prastarí rodičia. Len sa to nevolalo včelobal, alebo to nebolo extra dizajnové. Ale veci boli funkčné, ľudia žili spätí s prírodou.

A potom nám preplo z konzumu a z možností, že môžeme mať veľa vecí za málo peňazí. Na maminu poznámku „zober si tašku, keď ideš do obchodu“, sme odpovedali „veď tam ich dávajú zadarmo“. A špajze sa nám plnili igelitovými taškami. Našťastie sme ich použili do koša.

Verím, tak ako aj Andrejka, že bezobalové obchody sa stanú našou súčasťou, že tam človek bude môcť nakúpiť kvalitné produkty, za férové ceny.

O Andrejke, jej práci a aj živote v Bezobalove.

Čím si chcela byť, keď si bola malá?

Asi ako každé dieťa, všetkým možným. V detstve ma to dlhé roky ťahalo k zvieratám a chcela som byť zverolekárkou. Všetok voľný čas som trávila doma na dvore s našimi psami. Keď som podrástla, fascinoval ma starý otec, ktorý podnikal a až s odstupom času som si uvedomila ako som ho už od detstva obdivovala a sledovala jeho prácu a osobnosť.  

Aké si bola dieťa?

Veeeeeeľmi neposedné a ako správny baran aj riadne tvrdohlavé. Rodičia to mali so mnou naozaj ťažké. (smiech) Prehovoriť ma na niečo, čo sa mne samej čo len trošku nepozdávalo, bol nadľudský výkon a od útleho detstva som mala pevne stanovené vlastné názory a robila si všetko po svojom. 

Kedy si sa začala zaujímať o zelené témy?

Ani presne neviem. Keď som bola dieťa, sestra vážne ochorela. Veľmi jej v tom čase pomohli aj rôzne prírodné doplnky výživy. Postupne sme ako rodina uverili v podpornú liečbu prírodou. Neskôr si sestra otvorila svoj bio obchodík a ja som sa okolo nej krútila niekoľko rokov, neskôr jej pomáhala. Všetky tieto aktivity išli ruka v ruke s ekológiou a nejak mi to tak prirodzene prenikalo do života dlhý čas, nebol to jeden okamih, ktorý by mi otvoril oči a zmenil pohľad na svet. 


Ako vzniklo Bezobalovo?

Práve tak, že som prirodzene doma žila čoraz viac ekologicky a cítila som, že aj po pracovnej stránke je čo zlepšovať. Nevedela som to však úplne uchopiť. Keď sme v lete 2018 boli na Islande a od miestnych vedcov sme sa dozvedeli, že o pár desiatok rokov bude Iceland iba “land” lebo bude “without ice” absolútne to nami otriaslo. Dodnes mám na tele tie isté zimomriavky keď o tom hovorím, ako vtedy, keď sme to počúvali. Ihneď sme vedeli, že ekológia musí byť naša priorita aj v profesnom živote. Vedela som, že môžem zúročiť dovtedajšie skúsenosti a že Bratislave chýba poriadny bezobaláč, ako majú iné európske metropoly. Ihneď po návrate na Slovensko sme sa pustili do práce.   

Keby si môžeš veľmi zasnívať, akú budúcnosť by si si želala pre bezobalové obchody?

Fíha, no.. Veľmi by som si želala, aby sa stali štandardom. Aby mal každý človek v okruhu pätnástich kilometrov od bydliska dobrý bezobaláč, kde nakúpi férové produkty a za férové ceny. Že si to bude môcť dovoliť každý a bude mu prirodzené zobrať si vrecká, či nejakú dózu, keď pôjde na nákup. Že väčšinová spoločnosť nebude vnímať takéto nakupovanie ako obmedzenie komfortu ale práve naopak ako úžasný benefit 21.storočia. Sme na skvelej ceste a úprimne si myslím, že môj sen sa môže čoskoro stať realitou. 

Zvládate prežívať tieto ťažké časy? Videla som aj príspevok o tom, ako majú ľudia naozaj dodržiavať pravidlá, inak nebudú obslúžení- veľmi sa mi páči takéto vzdelávanie spoločnosti.

Zvládame to. Tým, že ponúkame potraviny, kozmetiku a drogériu tak nie sú pre nás opatrenia tak radikálne ako pre iné typy obchodov alebo pre služby. Samozrejme, že situácia sa nás dotkla, museli sme sa prispôsobiť novej situácii a hľadať iné spôsoby fungovania a organizácie práce, ale nemusíme sa báť, z čoho zaplatíme účty. A za to som nesmierne vďačná. Zákazníci nám dôverujú a neboja sa u nás nakupovať aj práve preto, lebo vidia, že si stojím za svojimi hodnotami, situáciu nezľahčujem a robím všetko preto, aby sme boli bezpečným miestom pre ich nákupy. Som veľmi zásadová a mnohí zákazníci to o mne vedia, takže mi dôverujú, že čo poviem to naozaj platí. Preto sme aj vyhlásili, že ak niekto nebude pravidlá dodržiavať, alebo bude frflať, tak proste nebude obslúžený a u nás počas pandémie proste nenakúpi. Rešpektujem rôznorodosť názorov na pandémiu, no vážim si zdravie každého človeka a tak vydržať 1O minút počas nákupu v rúšku je to najmenej, čo môžeme pre zdravie spoločne urobiť. 


Čo máš na svojej práci najradšej?

Výzvy. Snažím sa robiť veci inak ako ostatní, milujem vlastný progres a naozaj na sebe makám. Práci venujem a obetujem veľa. Páči sa mi ponúkať ľuďom môj pohľad a riešenia a úprimne a s pokorou si užívam, keď to ocenia. V súkromí som veľký introvert, no pracovne si nedokážem predstaviť, že by som nepracovala s ľuďmi. Preto aj sama trávim na predajni veľmi veľa času, i keď by som nemusela. 

Ako vnímali tvoji kamaráti aj rodina to, že otváraš bezobalový obchod?

Vôbec tomu konceptu nerozumeli a nechápali, prečo som ochotná do toho investovať. Mamina sa mi po pol roku priznala, že neverila, že hneď neskrachujem. (smiech) Síce mi rodina od začiatku hovorila, že sa tešia, cítila som, že majú pochybnosti. O to viac ma to motivovalo ukázať im, že ak niečomu úprimne veríš a dáš do toho maximu, vyplatí sa to.

Ako vlastne prebieha nákup v bezobalovom obchode?

Základný rozdiel oproti bežnému nakupovaniu je ten, že si môžete nakúpiť množstvo aké potrebujete. Ak chcete niečoho trošku, vezmete si trošku a nemusíte kupovať veľké balenie. Tento systém veľmi pomáha v boji s plytvaním potravinami či kozmetikou. Tým, že ústrednou myšlienkou je oslobodiť nákupy od najmä plastových obalov, je potrebné si doniesť obal, do ktorého si svoj nákup urobíte. Môžu to byť rôzne vrecká, dózičky, sieťky, fľašky, čokoľvek, čo doma máte a je to vhodné pre danú komoditu, ktorú si chcete kúpiť. Obaly tvoria nemalú časť smetného koša v domácnosti a tak je to skvelý spôsob, ako predísť vytváraniu množstva odpadov. Ak si obal neprinesiete, vieme Vám ponúknuť ekologickejšie alternatívy obalov, no vlastný obal je vždy tá najlepšia možnosť. Pred začiatkom nákupu si odvážite svoje obaly, následne si naberiete čo chcete a v množstve aké chcete a v poslednom kroku vám pri pokladni odpočítame váhu obalov, aby ste platili len za to, čo si reálne nakúpite. 

Aká Andrea si?

Úprimná, čestná a zásadová. Tiež ambiciózna a riadne tvrdohlavá. Často musí byť po mojom a ak nie je, snažím sa presvedčiť okolie o mojom riešení nenápadne tak, aby mali pocit, že na to prišli vlastne sami. Veľmi si stojím za svojimi hodnotami a ak som o niečom pevne presvedčená, názory mením len veľmi zriedka. 

A aká Andrea by si chcela byť? 

V podstate som spokojná s tým, aká som. So svojimi vlastnosťami som sa za posledné roky naučila pracovať a aj z tých horších sa snažím vyťažiť to najlepšie. Som vďačná za to, čo v živote mám a snažím sa pomáhať tým, ktorí toľko šťastia ako ja v živote nemali. Správam sa tak, aby som sa nehanbila hocikomu hocikedy pozrieť do očí. A neustále sa snažím na sebe pracovať aj po mentálnej stránke, aby som sa za svoje správanie nemusela nikdy hanbiť.  

Vďaka ti Andrejka, za tvoj čas, dôveru a osvetu.

Ďakujem, že ma čítate. Ďakujem za milé správy. Spokojne ma zdieľajte, budem veľmi vďačná!

Ak máte pripomienky, čo by som mala zlepšiť, alebo aké témy by ste chceli čítať, budem rada, ak mi napíšete!

Ďakujem

V.