„Nevpustiť dnu svet neznamená obrátiť sa k nemu chrbtom, ale naopak: uvidieť ho zreteľnejšie, nespúšťať zrak zo zreteľa a milovať život.“

Ticho v období hluku, Erling Kagge

… byť či nebyť online, povedal by si Hamlet keby žil dobu mobilovú, ťukajúcu, filtrovanú.

Mám rada technológie, ktoré mi zľahčujú život. To sú také tie apky na všetko. Nemám ale rada apky, ktoré mi berú mňa.

A predsa im toľko seba venujem.

Stala sa mi taká milá vec, že počas týždenného pobytu na chalúpke, kde sme cez môj telefón pozerali rozprávky, telefonovali rodičom a boli online, vyčerpali všetky dáta a ja som do ďalšieho zúčtovacieho obdobia bola bez internetu.

V prvom momente som sa asi vystrašila. Je iné vypnúť si internet a je iné ho nemať. Všetko sa ale deje z nejakého dôvodu a aj toto sa. Bolo mi ľahšie, mala som pocit, že som taká voľnejšia, viac sama so sebou, so svojimi myšlienkami.

Nájsť pokoj a balans vo všetkom. To sa učím, postupne. 

Rozhodla som sa, že víkendy budem bývať offline. Skúsila som tak minulý a bol to zážitok. Baterka mi vydržala až do pondelka, počas dňa som nemala pojem o čase a svet som vnímala očami. Nie posúvaním obrázkov. 

Nedávno som v jednej veľmi dobrej knihe čítala ako sme sa stali otrokmi aplikácii ako je IG alebo FB. Darmo, je to dobre vymyslené, človek má potrebu všetko vidieť, všetko vedieť, všetko zdieľať. Byť online za každú cenu. Za cenu, že stratí sám seba.

„Niektorí dostanú pri zdieľaní na sociálnych sieťach dobrú odozvu, ale väčšina len čaká na to, že niekoho zaujme. A čím nepredvídateľnejšie to je, tým silnejšia je závislosť užívateľa. Nechcete niečo prepásť. Také dlhodobé rutiny človeka netešia a podľa Eyala vytvárajú pocit nudy, frustrácie, pasivity a ako som už spomenul – samoty…“

Ticho v období hluku, Erling Kagge

Týmito slovami kritizujem samú seba, ospravedlňujem sa, ak som vám prišla nesvoja. Trošku mi z toho onlajnovania preplo.

Budem pomalšia alebo skôr zas pocitová.

Nech používam slová šetrne.

A aj internet.

A aj vaše oči a palce.

Byť či nebyť online.

To si hovorí veľa z nás. Veľa z nás môže vidieť svoju štatistiku, koľko času sme strávili pred obrazovkou. Ja sa veľakrát sama pred sebou hanbím. Tu je dobré nastaviť si časový limit. 

Našťastie mám Jakuba, ktorý mi vie veľmi láskavo vysvetliť, čo robím, keď len bezduše skrolujem.

Byť viac offline, 

byť prítomná v živote.

(cez víkend ma zastihnete na tel. čísle, píšte esemesky alebo volajte)


Ďakujem, že ma čítate. Ďakujem za milé správy. Spokojne ma zdieľajte, budem veľmi vďačná!

Ak máte pripomienky, čo by som mala zlepšiť, alebo aké témy by ste chceli čítať, budem rada, ak mi napíšete!

Ďakujem

V.