Každý rok sú prázdniny iné. Leto je pre mnohých plnenie si cestovateľských snov, prácach na dome,dvore, čítaním kníh. Hej a dávame si rôzne predsavzatia podobné tým aké sme si dali na nový rok. Leto.

Je teplo, každý deň nosíš iné šaty, potia sa ti vlasy, tvrdnú päty.

Keď začali prázdniny, mama nám s bratom zbalila iba pár vecí a odviezla nás na prázdniny k starkej. To sme ešte boli malí. Ja v škôlke a brat na základnej. U starkej bolo ako u starkej. Na dvore nás vystískala, vycmágala a poslala nás najesť sa, lebo sme isto lační. Keď sme vošli do domu, tak nás príjemne schladil. Boli a dodnes tam sú dlaždice, takže keď vojdete do domu, vyzujete sa, vaše nohy sú ako na ľade vychladenom akurát pre vaše nohy. Potom sme si odniesli veci do obývačky, ktorá sa stala našou detskou izbou na leto. Vecí sme mali ozaj málo. Pre mňa pekné šaty, čo som zdedila po sesterkách od Hulinov, alebo od susedy Lucky, brat mal krajšie nohavice a tričká, tiež zdedené. To boli veci do kostola. To, čo sme nosili v bežné dni, sme našli v kasni u starkej. A teda kraťasy, tričká (väčšinou dodriapané alebo zafúľané), tielka, staré plavky (tie som si skúšala každé leto, a ani teraz by som do nich nemala prsia), všetko zdedené po mame, tetke Jare, bratrancoch, sesterkách, susedoch. A k tomu sme mali zabalené dve fľašky. Na mlieko. S cumľom.

Leto u starkej. Každý deň sme rozťahovali červený gauč v obývačke. Z manzardky sme každý večer zhadzovali periny. Neviem čo nás na tom tak tešilo, ale výskali sme a čakali ako starká z poschodia cez zábradlie hádže páperové vankúše a periny. Ráno sme sa budili na to, že má pre nás starká fľašky s kakavkom. Cuckali sme a  k tomu sme pozerali telku. Po nudnom teleráne sme sa tešili na Esmeraldu, Rosalindu, Sanče Seranavcov, Kačoru a… potom sme si obliekli handry, čo sme našli v skrini. Ako si pamätám, vždy sme mali čo robiť. Ja som sa ale najradšej iba hrala. Brat bol šikovnejší, ale pomáhala som mu. Každé leto sme rozobrali jednu z búd, ktorá strašila na dvore. Alebo sme natierali plot na zeleno. Dodnes sú doma staré veci, ktoré sme mali vtedy na sebe a zafŕkali sme ich od farby. A keď sa nerobilo, tak sme sa hrali. Behali sme po mníchu (to je kopec), starkému sme ukradli petardy, chytili najväčších lúčnych koníkov, priviazali k petarde a strelili. Áno kruté, viem. Alebo sme pochytali menšie lúčne koníky a dali ich zamraziť. V mrazničke sme mávali dreň, čo robila starká. A lúčnych koníkov, čo sme robili my. Oba produkty v podobných škatuľkách od ramy alebo perly. Ramu a perlu jedávala iba starká, my sme jedli maslo. Len tak slatinský chlieb natretý maslom a lekvárom. A keď sme behali po tom mníchu, tak sme sa tam aj najedli trúskavíc, alebo černíc. Občas sme domov prišli s bedľami a starká ich vypražila. Raz som sa ich tak prejedla, že som grcala. Okrem leta so starkou, som mala aj leto s tetou Ruženou. S tou sme si zbalili dva batohy a išli sme k jej dcére Ninke do Krupiny. Tam som si v jej byte postavila bunker, ktorý bol mojím kráľovstvom počas celého pobytu. Pozerali sme rozprávky na fox kids, hrali žolíkové karty, pili meltu, chodili na prechádzky. Na stanici sme si vždy nazbierali také žlté slivky a zedli. Raz som bola s tetou na prázdninách v Prahe. Dva týždne! Cestovali sme autobusom v noci z Banskej Bystrice, celou cestou som spala tete na nohách a ráno som sa so škamrami zobudila v Prahe.

Aj v Korytárkach som sa budila s tými istými škamrami. Keď už som bola väčšia a spala trošku dlhšie, po zobudení som sa chodila naraňajkovať do záhrady. Najskôr na černice, potom na maliny, zas černice, jahody, hrach, ríbezle, poľky a zas maliny. Sused, ujo Peter, ktorý bol hore už zo dve hodiny na mňa posmešne kričal, že dobrvô ráno a že či som si už škamry umyla. Alebo ešte mi zvykol pozerať špinu za ušami. A tú som tam mala. Starká dáko nedávala pozor, či sme sa umyli. Ja som bola taká malá cigánka. Sadla na bicgľu a skoro každý deň som chodila otravovať moju tetu Maju Halajku. Tá chcela spať, ale ja som zvykla aj ráno okolo pol deviatej prísť a na celý dom kričať Majaaaa si domaaaa? Ha a raz ma Maja zobrala do bufetu. Ja som veľmi nechcela ísť, lebo som to mala zakázané. A aj som vravela, že nie Maja nejdem, príde oco bude sa hnevať. a Maja že nieee neboj sa nepríde. A prišiel. Tak som musela trieliť domov a tam umývať schody od hora dole. Ale keď oco odišiel, tak mi Maja prišla pomôcť.

Mali sme aj bunker na dvore. A brat tam fajčieval. A vypaľovali sme osy. A nemali sme záchod, tak sme chodili do kadibudky. A dakedy sme robili také, že keď niekto išiel do kadibudky, tak sme ho zvonka zatvorili. Aj mňa tam veľa razy zatvorili. A kúpali sme sa v sudoch, alebo vaničke. Ťahali vodu zo studne. Chodili so starkým na držkovú. Kupovali si vodové nanuky. Vystrájali. Hrali sa s loptou. Vtedy starká kričala jooooj ľen nie do tých kvetov. A stále som nosila dva zapletené vrkoče. Ani neviem, kedy sa stalo, že sme vyrástli. Starká prestala chodiť medzi ľudí, ledva do Paľkov zájde. A to sme voľakedy každý deň chodili do Múrinov, pozrieť prastarkú. Teraz chodia Murínky pozerať našu starkú. A aj si nalejú. Starká má poskrývané fľašky. Vlastne u nás doma sú skoro v každom kúte dáke fľašky. Darmo, starký si skrýval do dreva, starká po izbe a moja mama skrýva po celom dome. Letné  rána bývali aj také, že sme sa budili na tupý zvuk. Sused kul kosu. Alebo aj na to ako starká z okna búcha po hrncoch a odháňa srnku, čo jej žerie fazuľu. Okolo piatej ráno. A večer sme si založili oheň a opekali špekačky. Sedeli na klátikoch, pili vodu so sirupom a dospeláci pili pivo vychladené zo siedmeho poschodia.

Leto je iné. Každý rok je krásne. Lebo je leto. Lebo leto má predpoklady na to, aby bolo krásne. Voľakedy som leto začínala tým, že hneď ako som doniesla vysvedčenie spolu s diplomom za úspešnú reprezentáciu školy, zobrala som buď krpce, alebo husle a chodili sme cvičiť program na detvianske slávnosti. Každý jeden deň, sme sa trepali zo sídliska tlupa detí, až na amfiteáter. Cestou sme závistlivo zakývali našim spolužiakom, ktorí si leto užívali na detvianskom kúpalisku. Iné leto som ráno vstala a namaľovala sa. Ďalšie leto sme vstávali s bratom o 4:20 a chodili na brigádu do Kartonáže. A potom som sa v jedno leto zbalila a odišla. Odvtedy sú letá iné. Pracovné, výletnícky, festivalové, stanovačské, dovolenkové, frajerské, bezfrajerské. Nie so starkou, nie s domácou stravou, nie v záhrade, nie v zafúľanom tričku, nie s odretými kolenami.

V lete dnes sa budím s Jakubom.